کلینیک تخصصی دکتر میرپا
کلینیک تخصصی
دکتر میرپـا
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
علت ورم مچ پای چپ

علت ورم مچ پای چپ

تورم در مچ پا و پا یک علامت شایع است و می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.دانستن علت ورم مچ پای چپ منجر به درمان زودهنگام و جلوگیری از بروز عوارض جبران ناپذیر می شود.لازم به ذکر است که ورم پا علی رغم اینکه میتواند مشکل خفیفی باشد در کنار آن در برخی از موارد میتواند نشانه ی وجود بیماری مهم و خطرناک کلیوی،قلبی و بیماری های جدی در بدن باشد که نیاز به بررسی فوق تخصص مچ پا داشته باشد.

 

 

تماس با کلینیک میرپا
برای اخذ نوبت ویزیت جهت بررسی علت ورم مچ پای چپ تماس بگیرید
برای مشاوره با دکتر فوق تخصص مچ پا  تماس بگیرید

علت ورم کردن مچ پای چپ

یکی از راه هایی که پزشکان علت ورم مچ پای چپ را مشخص می کنند این است که آیا این تورم فقط در یک پا اتفاق افتاده و یا در هر دو ایجاد شده است. برای تورم ناگهانی از مراقبت های پزشکی استفاده کنید.

هر کسی می تواند گاه به گاه دچار تورم پا شود. این بیماری رایج است به خصوص پس از پیاده روی یا ایستادن به مدت طولانی و اغلب با استراحت و بالا بردن پاهای خسته بهبود می یابد.

با این حال ، گاهی اوقات تورم یک هشدار برای وجود یک مشکل اساسی جدی تر است.

در این قسمت به 12 علت ورم مچ پای چپ می پردازیم:

 • علل عروقی

علل عروقی می تواند علت ورم کردن مچ پای چپ و یا هر دو پا شود.وقتی زیاد روی پایتان می ایستید ، نیروی جاذبه خون را به داخل رگهای پاهایتان می کشد و مقداری از آب موجود در خون وارد بافت های مچ پاهای شما شده و باعث تورم آنها می شود. اما برخی شرایط دیگری وجود دارد که می تواند تورم مشابه ایجاد کند زیرا بر حرکت مایعات در بدن تأثیر می گذارد.

 • نارسایی وریدی

دریچه های موجود در رگ های پاها مانع از پایین آمدن خون توسط نیروی جاذبه و جمع شدن در رگ های پا می شوند. با افزایش سن ، این دریچه ها نیز پیر می شوند و ممکن است عملکرد کمتری داشته باشند. این یکی از دلایل متورم شدن پا و علت ورم مچ پای چپ است. التهاب دردناک وریدها می تواند باعث تورم پا و همچنین درد پا شود.

 • گرفتگی رگ های اصلی پا

در این شرایط لخته خون در رگهای اصلی پاها ایجاد می شود. لخته ها مانع بازگشت خون از پاها به قلب می شوند و باعث تورم مچ پا می شوند. در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع ، این عارضه می تواند منجر به ایجاد مشکلات بسیار جدی شود.

لخته های خون می توانند در خون حرکت کنند و به ریه ها منتقل شوند و باعث ایجاد بیماری به نام آمبولی ریوی شوند. این عارضه می تواند باعث نفس نفس زدن ، درد همراه با تنفس و حتی مرگ شود. معمولاً لخته ها فقط در یک پا دیده می شوند و بنابراین فقط یک پا به طور غیرمعمولی متورم است. گرچه تورم جدیدی در هر دو پا و پا اغلب جدی نیست ، اما تورم جدید فقط در یک پا همیشه موضوعی است که باید پزشک آن را بررسی کند.لخته های خون می توانند در خون حرکت کنند و به ریه ها منتقل شوند و باعث ایجاد بیماری به نام آمبولی ریوی شوند. این عارضه می تواند باعث نفس نفس زدن ، درد همراه با تنفس و حتی مرگ شود. معمولاً لخته ها فقط در یک پا دیده می شوند و بنابراین فقط یک پا به طور غیرمعمولی متورم است. گرچه تورم جدیدی در هر دو پا و پا اغلب جدی نیست ، اما تورم جدید فقط در یک پا همیشه موضوعی است که باید پزشک آن را بررسی کند.

علت ورم مچ پای چپ
 • نارسایی قلبی

علت ورم مچ پای چپ نارسایی قلبی

 

 • آسیب دیدگی و ضربه

آسیب دیدگی و ضربه
 • آرتروز و مشکلات مفصلی

آرتروز و مشکلات
مفصلی

 

 • بیماری کبد

بیماری  کبد می تواند علت ورم مچ پای چپ شود. برخی از بیماری های کبدی می توانند منجر به کاهش سطح پروتئینی به نام آلبومین در خون شوند که در کبد ساخته می شود. سطح آلبومین پایین باعث می شود مایعات در خون به داخل بافت ها منتقل شود و نه تنها در پاها بلکه در سایر قسمت های بدن مانند دست ها و صورت ایجاد تورم کند.

 • بیماری کلیوی

اگر بیماری و نارسایی کلیه داشته باشید به دلیل عملکرد غیر عادی این عضو در دفع مایعات بدن،مایعات در بدنتان باقی می ماند و منجر به تورم پلک ها،صورت و پاهایتان می شود.از دیگر علائم ابتلا به این بیماری ها زردی چهره و بی اشتهایی می باشد.

علت ورم مچ پای چپ

گاهی اوقات ، ورم پای چپ و یا راست و یا هر دو پا  اولین نشانه ای است که نشان میدهد شما به نارسایی قلبی، بیماری کبدی یا کلیوی مبتلا هستید و پزشک باید این احتمالات را در نظر بگیرد. بهتر است پس از مشاهده تورم به دلیل اینکه تشخیص علت ورم مچ پای چپ و یا هر دو بدون کمک پزشک سخت است، به فوق تخصص مچ پا مراجعه کنید.پزشک شما شرح حال پزشکی تان را می گیرد و یک معاینه کامل بدنی انجام میدهد. پزشک ممکن است آزمایش خون و ادرار ، عکس برداری از قفسه سینه ، الکتروکاردیوگرام یا آزمایش های دیگر را تجویز کند تا علت ورم کردن پای چپ و یا هر دو پای شما مشخص شود و به پزشک مربوطه ارجاع داده شوید.

 • مشکلات مربوط به پوست و ناخن پا

مشکلات مربوط به پوست و ناخن پا از دیگر علت ورم پای چپ و یا هردو می باشد. با افزایش سن ، پوست شما نازک می شود. این باعث آسیب پذیری بیشتر پوست در برابر بریدگی ها می شود ، که در نتیجه می تواند آلوده شود و باعث تورم ناحیه نزدیک به زخم شود. بریدگی پا می تواند باعث تورم کل پا شود. ناخن های انگشت پا که در داخل پوست فرو رفته اند نیز می توانند منجر به زخم و تورم شوند.

 • عوارض جانبی دارو

همچنین ورم مچ پا می‎تواند مربوط به عوارض جانبی برخی از داروها باشد.مصرف استروئیدها،استروژن یا برخی ار داروهای ضد افسردگی می‎تواند باعث تجمع آب در مچ پا و در نتیجه ورم مچ پای چپ شود.برای اطلاع از عوارض دارو های مصرفی خود بر ورم مچ پا حتما با پزشک مچ پا مشورت کنید.

 

 • اضافه وزن

داشتن اضافه وزن می‎تواند باعث کاهش گردش خون و تجمع مایعات در مچ پا و در نتیجه منجر به ورم آن شود.

 

 • نشستن یا ایستادن طولانی

 

 

در چه زمانی جهت ورم مچ پای چپ باید به پزشک مراجعه نمود؟

 در صورت وجود کمی تورم در پا احتمالاً جای نگرانی نیست و با بالا نگه داشتن پا و یا قراردادن آنها بر روی پایه ای ، تورم باید طی چند ساعت از بین برود.

علت ورم مچ پای چپ

ورم پا اگر با علائم زیر همراه باشد برای باید هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

 • ورم پا همراه با تنگی نفس 
 • ورم پا و خارش شدید
 • ورم پا همراه با زخم و تاول 

به هنگام مراجعه به پزشک باید چه انتظاری داشته باشید؟

پزشک برای بررسی علت درد و معاینه دقیق سوالاتی مطرح می‌‎کند که باید آمادگی پاسخ به آن را داشته باشید:

 • چه زمانی از روز تورم شما شدید تر می‎شود؟
 • علائم دیگری که همراه با ورم مچ پا همراه است چیست؟
 • هر گونه عواملی که باعث می‎شود تورم مچ را بهتر یا بدتر کند

 

تماس با کلینیک میرپا
برای اخذ نوبت ویزیت جهت بررسی علت ورم مچ پای چپ تماس بگیرید
برای مشاوره با دکتر فوق تخصص مچ پا  تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید