کلینیک تخصصی دکتر میرپا
کلینیک تخصصی
دکتر میرپـا
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

درد مچ پا

 

درد مچ پا و درمان آن به میزان ،شدت درد و ماندگاری آن وابسته است.گاهی بهترین مسکن استفاده از درمان خانگی درد مچ پا می باشد و گاهی مراجعه به بهترین متخصص ارتوپدی راه حل طلایی است.

ما در این مقاله در دو حالت بهترین مسکن برای درد مچ پا را بیان نموده و به بررسی عناوین ذیل میپردازیم.

درد مچ پا

شما می توانید برای آگاهی از تازه های درمان بیماری های ارتوپدی و دیدن فیلم ها و مطالب آموزشی، از طریق آیکون های سمت چپ وارد صفحه تلگرام، اینستاگرام و واتساپ ما شده و سوالات خود را به طور مستقیم با پزشکان در میان بگذارید.

 

درد مچ پا چگونه است؟

درد مچ پا به هر نوع درد یا ناراحتی در هر قسمت مچ پا اشاره دارد. معمولاً در اثر کشش ایجاد می شود. بهترین مسکن برای درد مچ پا استفاده از کمپرس یخ بر روی مچ پا ، بالا بردن پا ، استفاده از باندهای فشرده سازی و استفاده از داروهای ضد درد تحت نظر بهترین دکتر ارتوپدی و استفاده از ابزارهای کمکی می باشد.

درد مچ پا

دردمچ پا می تواند بعضی از پیامدهای زیر را به جای بگذارد:

  • یک یا هر دو مچ پا را تحت تأثیر قرار دهد.
  • افراد در هر سنی را تحت تأثیر قرار دهد.
  • از پیاده روی شخص جلوگیری کند.

مچ پا قسمت پیچیده ای از بدن است که استخوان ساق پا به آن متصل است و رباط ها این استخوان ها را در هم نگه داشته و اجازه حرکت می دهند. به دلیل این پیچیدگی ، مچ پا به ویژه مستعد آسیب است.

چه کسی دچار این عارضه می شود؟

هر کسی در هر سنی می تواند این درد را تجربه کند. این عارضه اغلب در اثر سقوط، تصادف و یا آسیب ورزشی ایجاد می شود. در ورزشکاران و در مردان فعال زیر 24 سال شایع تر است. در خانمها ، درد مچ پا در افراد بالای 30 سال شیوع دارد.اگر به این عارضه مبتلا شده اید،از بهترین مسکن ذکر شده در این مقاله استفاده نمایید.

درد مچ پا

بهترین مسکن برای درد مچ پا و درمان آن چه می باشد؟

چگونه یک آسیب مچ پا درمان می شود؟

بهترین مسکن  بستگی به علت پیدایش و شدت آن دارد.

اگر این درد شدید و مداوم باشد ، بهترین مسکن مراجعه به دکتر ارتوپد خوب و پیروی از دستوراتش می باشد. برای درمان ، معمولاً بسته به میزان آسیب دیدگی ، لازم است چند روز یا چند هفته استراحت کنید.

بهترین پزشک ارتوپد شما ممکن است به شما بگوید که سه بار در روز  کمپرس یخ را روی مچ پا خود بمالید تا تورم کاهش یابد و برای کاهش تورم یک باند فشرده سازی تجویز کند.

 او همچنین شاید توصیه کند که برای کمک به کاهش تورم و  شدت درد از داروهایی همانند ایبوپروفن استفاده کنید.

بهترین مسکن برای درد مچ پا

اگر درد مچ پا شما نتیجه ورم مفاصل است ، نمی توانید صدمه را به طور کامل درمان کنید. با این وجود روش هایی وجود دارد که می توانید آن را مدیریت کنید.شما میتوانید از موارد زیر تحت نظر بهترین متخصص ارتوپدی استفاده نمایید:

  • از داروهای تسکین دهنده درد موضعی استفاده کنید.
  • برای کاهش درد ، تورم و التهاب از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی استفاده کنید

در موارد صدمات شدید مچ پا ، ممکن بهترین مسکن برای دعمل جراحی باشد.

اما اگر این درد شدید نباشد،بهترین مسکن می تواند استفاده از درمان خانگی د باشد.

کلینیک دکترمیر در زمینه ی بیماری های ارتوپدی،  انواع تست های تشخیصی و هرگونه اختلال در این حوزه همواره در رتبه ی اول رضایتمندی بیماران قرارگرفته است.

شما میتوانید به منظور دریافت نوبت به لینک مربوطه که در بالای صفحه آمده مراجعه نمایید و یا از طریق راه های ارتباطی که در قسمت ارتباط با ما آمده شده است با کلینیک دکتر میر در تماس باشید.

مراقبت از درد مچ پا در خانه و درمان خانگی د

همانطور که ذکر شد،اگر شدت درد زیاد نیست و ناشی از مشکل حادی نمی باشد، بهترین مسکن برای درد مچ پا استفاده از درمان خانگی می باشد.

درمان خانگی درد مچ پا

استراحت کنید.

 از قرار دادن وزن خود بر روی مچ پا خودداری کنید. سعی کنید تا چند روز اول تا حد ممکن کمترحرکت کنید. اگر مجبور هستید راه برید یا حرکت کنید ، از عصا استفاده کنید.

کمپرس یخ

به منظور درمان ،در صورتی که درد شدید نیست شما می توانید با قرار دادن یک کیسه یخ به مدت حداقل 20 دقیقه در مچ پا دردتان را بهبود بخشید. این کار را 3 تا 5 بار در روز به مدت 3 روز پس از آسیب انجام دهید. این به کاهش تورم،درد و بی حسی کمک می کند.

بستن مچ پا آسیب دیده

مچ پا خود را با یک باند الاستیک ببندید. توجه داشته باشید که آنقدر محکم نبندید که مچ پا شما بی حس شده و یا انگشتان کبود شود. مچ پا خود را بالاتر از سطح قلب بر روی بالش نگه دارید.

برای تسکین درد و تورم می توانید از داروهایی استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید. هنگامی که درد شما فروکش کرد ، به آرامی مچ پا خود را ورزش دهید.در این حالت بهتر است از یک پزشک ارتوپد خوب هم مشورت بگیرید.

همچنین می توانید با استفاده از دستان خود قوزک پایتان را به سمت بالا و پایین ببرید. این تمرینات دامنه حرکت شما را برمی گرداند و به کاهش تورم و سرعت بخشیدن به روند بهبود کمک می کند و بهترین مسکن به حساب می آید.

از نظر جسمی فعال باشید و از یک برنامه تناسب اندام با تمرکز بر ورزش متوسط ​​پیروی کنید.

عادات غذایی سالم را تمرین کنید.

حرکات کششی را حفظ کنید تا دامنه حرکتتان حفظ شود.

وزن بدن خود را در یک محدوده سالم نگه دارید ، که باعث کاهش فشار وارده در مفاصل می شود.

چه عواملی باعث ایجاد می شود؟

این عارضه معمولاً در اثر کشش ایجاد می شود. کشش، آسیب به لیگامانهایی است که استخوان های مچ پا را به هم متصل می کند. در صورت پیچ خوردن مچ پا از حالت طبیعی خود ، معمولاً به سمت قسمت داخلی ساق پا متمایل شده و باعث می شود که رباط بیش از حد کشیده یا پاره شود.

درد مچ پا

علت این عارضه آرتریت ، نقرس و عفونت است.

تاندونیت آشیل یا استفاده بیش از حد از ماهیچه های در قسمت پشت پا نیز می تواند علت این عارضه شود. این در دوندگان بیشتر دیده می شود.

علائم این عارضه چیست؟

علاوه بر درد ، صدمه به مچ پا معمولاً منجر به تورم و گاهی کبودی نیز خواهد شد. غالباً فرد قادر به تحمل وزنه بر روی مچ پا نخواهد بود.

علائم درد مچ پا

اگر در تحمل وزن خود مشکل داشته باشید و در ناحیه مچ پا تورم یا قرمزی دیده شود یا دچار درد مچ پا متوسط ​​، شدید باشید ، باید در اسرع وقت به دنبال معالجه پزشکی و مراجععه به بهترین متخصص ارتوپدی باشید و از بهترین مسکن استفاده کنید.

 تشخیص و آزمایش درد مچ پا

چگونه آسیب دیدگی درد مچ پا تشخیص داده می شود؟

ما در این مقاله بهترین مسکن را بیان کردیم.اگر دردتان خفیف باشد از روش های درمان خانگی مچ پا استفاده نمایید اما اگر درد روز به روز شدید تر و ماندگار شد،حتما به بهترین دکتر ارتوپدی مراجعه نمایید. دکتر ارتوپد خوب با سؤال در مورد مچ پا و  زمان شروع درد معاینه را آغاز می کند. و در ادامه میپرسد که آیا با شروع درد کاری را درجهت کاهش درد انجام داده اید؟ او ممکن است از شما سؤال کند که آیا پیاده روی و یا ورزش می کردید.

سپس  بهترین پزشک ارتوپد به مچ پا شما نگاه می کند و معاینه جسمی را انجام می دهد. او همچنین ممکن است از تست های تشخیصی مانند پرتوهای اشعه ایکس استفاده نماید تا علت را دقیق تر تشخیص دهد. در برخی موارد ، ممکن است مایعاتی را از مفاصل مچ پا برای بررسی عفونت یا سایر شرایط اساسی گرفته شود.

چگونه می توان از آسیب دیدگی مچ پا جلوگیری کرد؟

گرم کردن قبل از ورزش ، پوشیدن کفش مناسب و جلوگیری از  پوشیدن کفش پاشنه بلند نیز می تواند به جلوگیری از آسیب دیدگی مچ پا کمک کند.

 درد مچ پا

اگر دچار آسیب دیدگی مچ پا هستید ، استراحت و رعایت دستورالعمل بهترین پزشک ارتوپدی می تواند به شما در بهبودی هرچه سریعتر کمک کند.

شما می توانید برای آگاهی از تازه های درمان بیماری های ارتوپدی و دیدن فیلم ها و مطالب آموزشی، از طریق آیکون های سمت چپ وارد صفحه تلگرام، اینستاگرام و واتساپ ما شده و سوالات خود را به طور مستقیم با پزشکان در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید