تهران ، شریعتی ، بالاتر از میرداماد ، خیابان فلسفی ، پلاک ۵ ،طبقه ۴

09012606308

office@legit.com

درمان قطعی خار پاشنه

درمان قطعی خار پاشنه

یک اسپور پاشنه یا خار پاشنه یک  زاییده از جنس کلسیم است که باعث ایجاد یک برآمدگی استخوانی در سطح زیرین استخوان پاشنه می شود. تحت تابش اشعه ایکس، پیشروی رو به جلوی خار پاشنه می تواند تا حدود یک و نیم سانتیمتر دیده شود. بدون شواهد دیداری تحت تابش اشعه ایکس، این شرایط  را گاهی اوقات به عنوان “سندروم (اسپور) خار پاشنه ” می شناسند. اگرچه اسپورهای پاشنه اغلب بدون درد هستند، اما بدلیل ایجاد عارضه ثانویه یعنی فاشیتیس پلانتر(plantar fasciitis) موجب درد در پاشنه میشوند. فاشیتیس پلانتر التهاب دردناکی است که در نوار فیبری بافت همبندی (غلاف پلانتر یا plantar fascia)  ایجاد میشود که در طول و زیر پا کشیده شده و استخوان پاشنه را به توپ های زیر پا وصل میکند.

درمان قطعی خار پاشنه و بیماری های مرتبط با آن، شامل حرکات ورزشی، وسایل ارتوپدی سفارشی، تزریق کورتیزون  و داروهای ضد التهابی مثل ایندومتاسین است. اگر درمان های محافظه کارانه موفق نباشند، شاید برای درمان قطعی خار پاشنه انجام جراحی ضروری باشد.

 

 

عوامل خطر زای منجر به خار پاشنه

عواملی که احتمال ایجاد خار پاشنه پا را افزایش میدهند عبارتند از:

 • ناهنجاری های گام برداشتن در پیاده روی، که باعث ایجاد فشار بیش از حد به استخوان پاشنه، رباط ها و اعصاب اطراف پاشنه می شود
 • دویدن یا پریدن بر روی سطوح سخت
 • پوشیدن کفش هایی که ساختار مناسب ندارند ، به ویژه آنهایی که دارای کفی مناسب  جهت پشتیبانی از قوس پا نیستند و همچنین پوشیدن کفشهایی که به درستی اندازه پای شما نیستند
 • وزن بیش از حد و چاقی

عوامل مرتبط با خار پاشنه

سایر عوامل خطر مرتبط با فاشیتیس پلانتر عبارتند از:

 • کهولت سن، که  به موجب آن انعطاف پذیری غلاف پلانتر و بافت چربی محافظ پاشنه کاهش می یابد
 • دیابت
 • فشار آوردن در فعالیتهای روزانه بر روی یک پا
 • انجام مکرر فعالیت بدنی در دوره های کوتاه و شدید
 • داشتن صافی کف پا و یا داشتن قوس بیش از حد پا (پس کاووس ، Pes cavus)

برای اطلاع از علت ابتلا به خار پاشنه و فاشیتیس پلانتر جهت درمان قطعی خار پاشنه با متخصصین ما در کلنیک تخصصی فوق تخصصی دکتر میر تماس بگیرید.

 

عوامل خطر زای منجر به خار پاشنه

 

علائم خار پاشنه

در حالت کلی، خود خار پاشنه علت درد نیست نیست، بلکه آسیب به بافت نرم مرتبط با آن  عامل ایجاد درد است. خار پاشنه اغلب علامت خاصی ایجاد نمیکند اما اگر التهاب در نقطه تشکیل خار پاشنه ایجاد شود، خار پاشنه معمولا با دردهای متناوب و مزمن همراه خواهد بود بخصوص در حین پیاده روی، دویدن و یا پریدن.

بسیاری از افراد درد خار پاشنه و فاشیتیس پلانتر را شبیه درد فرو رفتن چاقو یا میخ  در پا زمان گذاشتن پای خود بر زمین در اولین قدم صبحگاهی توصیف می کنند، دردی که سپس به یک تیر کشیدن یکنواخت تبدیل می شود. بیماران اغلب از درد شدید پس از مدت زمان طولانی نشستن یا پس از بیدار شدن از خواب شکایت دارند.

 

درمان قطعی خار پاشنه با روشهای غیر جراحی

درد پاشنه پا مرتبط با خار پاشنه و فاشیتیس پلانتر معمولا به خوبی سایر دردها به استراحت جواب نمی دهد. راه رفتن پس از خواب شبانه، چون باعث دراز شدن غلاف پلانتر میشود که کارش کشیدن پاشنه است، معمولا درد را بدتر میکند. غالبا با راه رفتن درد کاهش می یابد اما پس از استراحت طولانی مدت  و یا افزایش میزان پیاده روی، درد ممکن است عود کند.

اگر بیش از یک ماه درد پاشنه پا دارید، میتوانید برای درمان قطعی خار پاشنه با متخصصین ما در کلینیک پای تخصصی دکتر میر تماس بگیرید. آنها احتمالا توصیه های محافظه کارانه ای مانند موارد زیر به شما پیشنهاد میدهند:

 • آموزش تمرینات کششی
 • توصیه های تخصصی انتخاب کفش مناسب و
 • باندپیچی به منظور استراحت عضلات و تاندون های تحت فشار
 • اتصال وسایل ارتوپدی سفارشی برای کفش شما
 • فیزیوتراپی
 • آتل شبانه

درد پاشنه ممکن است به درمان با داروهای بدون نسخه مانند استامینوفن (تیلنول)، ایبوپروفن (Advil) یا ناپروکسن (Aleve) پاسخ دهد. در بسیاری از موارد، علل درد پاشنه و درد قوس پا مثل عدم تعادل بیومکانیکی توسط یک وسیله ی ارتوپدی سفارشی مناسب می تواند اصلاح شود. در برخی موارد تزریق کورتواستروئید ها به کاهش التهاب در ناحیه کمک میکند.

شوک درمانی(ESWT) یک روش پزشکی غیر تهاجمی است که امواج شوک با انرژی بالا را به بافت های آسیب دیده اطراف پاشنه را می فرستد که میتواند بافت آسیب دیده غلاف پلانتر را تحریک کند و باعث التیام ان ناحیه شود. ESWTمعمولا طی چندین جلسه توسط پزشک شما انجام می شود. شما ممکن است پس از درمان با احساس افزایش درد درست پس از درمان مواجه شوید که معمولا طی چند روز برطرف میشود. این روش معمولا به عنوان آخرین راه پیش از جراحی است.

 

درمان قطعی خار پاشنه پا با روش جراحی

بیش از 90 درصد بیماران به روش های غیر جراحی درمان قطعی خار پاشنه پاسخ مثبت می دهند. اگر پس از یک دوره 9 تا 12 ماهه، درمان های محافظه کارانه نتواند علائم اسپورهای پاشنه را برطرف کند، ممکن است متخصصین کلنیک تخصصی فوق تخصصی دکتر میر برای از بین بردن درد و بازگرداندن فعالیت عادی به شما جراحی را توصیه کنند. تکنیک های جراحی عبارتند از:

 • آزاد کردن غلاف پلانتر(plantar fascia)
 • برداشتن و حذف اسپور

انجام آزمایشات قبل از جراحی برای تعیین نامزدهای مناسب لازم است و توصیه های پس از جراحی مثل استراحت، کمپرس یخ، بالا بردن پا و زمان مناسب برای انداختن وزن بدن بر روی پای عمل شده، اهمیت  بسزایی دارد. برای بعضی بیماران ممکن است لازم باشد تا پس از عمل جراحی از باند، آتل، کست، کفش جراحی و عصا  و چوب زیر بغل استفاده شود.

هر عمل جراحی میتواند علاوه بر اثرات مثبت، عوارض احتمالی جانبی نیز به همراه داشته باشد. عوارض احتمالی جراحی پاشنه شامل درد عصب، درد عود کننده پاشنه، بی حسی ناحیه، عفونت و زخم است. همچنین آزاد کردن غلاف پلانتر، خطر ناپایداری، شکستگی استرسی، گرفتگی عضلات پا و تاندونیت را بهمراه دارد.

 

درمان قطعی خار پاشنه به روش طب سنتی

استفاده از سرکه سیب

سرکه سیب را میتوان برای حل کردن اسپور پاشنه خود بکار برید. سرکه بعد از چندین هفته از اسپور را از پاشنه جدا خواهد کرد. مهمترین بخش استفاده از این روش سنتی مرطوب نگه داشتن ناحیه با سرکه سیب است. روزانه پاهای خود را در درون ظرف حاوی سرکه سیب غوطه ور کنید تا جاییکه پاشنه پا در سرکه سیب سیب خیس بخورد.

یکی از روشها این است که یک کاغذ کلفت را دو لایه تا کنید و در  سرکه سیب بخیسانید و کاغذ را در پاشنه یک کفش قدیمی فشار دهید. کفش را به پا کنید و به محل کار بروید. دوباره کاغذ را هر دو ساعت قبل از اینکه کاملا خشک شود، خیس کنید. اگر این روش به درستی انجام شود طی حدود یک هفته درمان قطعی خار پاشنه خواهد بود.

همچنین میتوانید با خیساندن حوله نخی و یا گاز استریل در سرکه سیب و بستن آن به دور پاشنه به فعالیتهای روزانه خود بپردازید و این روش را در میتوانید در ساعات خاصی از روز ااستفاده کنید تا طی دو یا سه هفته از اسپور پاشنه خلاص شوید.

میتوانید سرکه سیب را به آرامی گرم کنید و آنرا یک وان پلاستیکی کوچک بریزید و پاهای خود را در وان قرار دهید و به محض خنک شدن سرکه گرم به وان اضافه کنید. این روش علاوه بر اینکه شما را از سختی خیس کردن پارچه ها خلاص میکند، پینه کف پا و قارچ های پا را نیز از بین میبرد.

بطری آب یخ بسته

به طور کلی، برای از بین بردن درد و کنترل تورم و التهاب، یخ همیشه کمک کننده است اما برای کارایی بهتر و تسکین اضافی به ویژه برای پاشنه پا ، بگذارید یک بطری آب یخ بزند و پس از فعالیت یا زمانیکه احساس درد می کنید آنرا زیر پای خود رای 10 تا 15 دقیقه بغلتانید.

حمام نمک اپسوم (Epson Salt)

یک حمام نمکی اپسوم می تواند التهاب و تورم را کاهش دهد، و تا حد زیادی یکی از موثر ترین روشهای خانگی و درمان قطعی خار پاشنه شناخته می شود. علاوه بر این، بعد از یک روز طولانی فعالیت و روی پا بودن، احساس خوبی خواهید داشت.

 

درمان قطعی خار پاشنه

 

برای حمام نمک اپسوم، 2 تا 3 قاشق غذاخوری نمک اپسوم را به یک وان آب گرم اضافه کنید و سپس پای خود را از 10 تا 15 دقیقه در آن  خیس کنید و برای کاهش فشار و درد اضافی، به آرامی پاشنه پای خود را ماساژ دهید. سپس پای خود را خشک کنید و  از مرطوب کننده استفاده کنید. بهتر است قبل از اینکه به تختخواب بروی آنرا انجام دهید و می توانید در صورت لزوم بطور روزانه آنرا تکرار کنید.

حمام نمکی اپسوم یا همان سولفات منیزیم کارآمد است زیرا منیزیم یکی از ضروری ترین مواد معدنی برای تشکیل استخوان ایت و برا این کار از کلسیم استفاده میکند. خوردن غذاهای غنی از منیزیم می تواند به ایجاد مواد معدنی اضافی برای کاهش درد خار پاشنه کمک کند. برخی از این غذاها عبارتند از: اسفناج، کیل، چاد سوییسی، آووکادو، بادام هندی ، دانه کتان ، ذرت شیرین، بادام ، دانه کنجد ، موز ، شیر بدون چربی و نخود فرنگی.

دیدگاهتان را بنویسید