کلینیک تخصصی دکتر میرپا
کلینیک تخصصی
دکتر میرپـا
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

کمربند طبی جا اندازی دیسک کمر

کاربردها و مزایای کمربند طبی را بهتر بشناسیم.

کمر درد شایع ترین علت ناتوانی جسمی در جهان بوده و چیزی حدود 85 درصد از افراد به نحوی با این بیماری درگیر هستند. استفاده از کمربند طبی بخصوص کمریند طبی جا اندازی دیسک کمر برای محافظت از کمر و سایر اندام برای افرادی که فشار عضلانی یا درد در ناحیه مفاصل داشته و یا در دوره بهبودی بعد از جراحی روی کمر خود هستند، ایده بسیار خوبی است. کمربند طبی یکی از پرکاربردترین تجهیزات کمک پزشکی برای درمان این دردها است. این کمربندها در انواع و سبک های مختلفی تولید میشود.

درباره اینکه کمربند طبی درمان کننده بوده و باعث بهبودی بیماری ها و دردها می شود و یا تنها تسکینی موقتی رود درد افراد است، تحقیقات زیادی انجام نشده اما شواهد نشان می دهد که آنها می توانند کاملاً مؤثر بوده و روند درمانی را سریع‌تر و بهتر پیش ببرند. اگر کمربند مورد استفاده شما به خوبی و با استانداردهای لازم طراحی شده باشد، می تواند از فشار عضلانی، اسپاسم و دردهای ناشی از دیسک کمر جلوگیری نماید.

درد کمر (back pain) از کجاست؟

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است باعث در ناحیه کمر شده و استفاده از کمربند طبی را در این ناحیه ضروری جلوه دهد. در هنگام بروز این دردها کمربند طبی می تواند تأثیر مثبتی روی بهبودی و تسکین درد داشته باشد. علت های زیر از مهم ترین عوامل ایجاد درد در ناحیه کمر هستند.

 • برداشتن غیر اصولی و نادرست اجسام سنگین
 • حرکت و ایستادن در یک وضعیت بدنی ناخوشایند
 • آرتروز
 • پارگی یا فتق دیسک کمر (herniated disc or ruptured disc)
 • اسکولیز (Scoliosis)
 • استرس
 • فشار بر رباط ها یا عضلات
 • دلایل ژنتیکی

برای ریشه یابی منشأ درد به بهترین فوق تخصص ارتوپدی مراجعه کنید. متخصصین کلینیک تخصصی فوق تخصصی ارتوپدی دکتر میر با سابقه ی روشن در امر تشخیص و درمان، ضمن تشخیص و ازریابی دقیق علت درد شما یهترین راهکار درمانی را به شما پیشنهاد خواهند داد. تماس با کلینیک دکتر میر

کاربرد کمربند طبی

کاربردهای زیادی را می توان برای کمربند طبی قائل بود. استفاده از این کمربند در موارد زیر از معمول ترین کاربردهای این کمربند است:

 • در زمان ایجاد کشش های حاد در عضلات
 • بعد از انجام عمل جراحی مربوط به کمر
 • برای برزرف کردن بی ثباتی مزمن و آسیب زا در ناحیه کمر
 • دیسک کمر
 • درد کمر
 • برای مدیریت شکستگی در استخوان
 • تنگی کانال نخاعی (Spinal stenosis)
 • بیماری دیسک دژنراتیو (Degenerative disk disease)
 • سیاتیک (Sciatica)

انواع کمربند طبی

کمربند طبی در نقاط مختلف جهان از مواد مختلف و با ساز و کار مختلفی طراحی و تولید می شوند. دسته بندی این محصول بسته به نوع جنس آن و نحوه استفاده از آن می باشد.

کمربند طبی الاستیک (Elastic Belts)

این نوع از کمربند های طبی برای سطح درد خفیف تا متوسط در ناحیه کمر کاربرد داشته و در شکل های مختلف روانه بازار می شوند. در اکثر مواقع این نوع کمربندها از مواد اولیه بسیار ارزان قیمت و بی کیفیت ساخته شده و معایب آنها بیشتر از مزیت هایی است که از آن انتظار خواهیم داشت. برخی از آیتم های طراحی شده در آنها هم دست و پا گیر بوده و هیچ کمکی برای درد شما نیستند. مزیت اصلی کمربند طبی الاستیک قیمت مقرون به صرفه آنها می باشد.

کمربندهای طبی مکانیکی (Mechanical Back Belts )

کمربند طبی مکانیکی از مواد اولیه بسیار خوب و عالی ساخته شده و البته مانند نمونه قبلی دیگر قابلیت کشسانی ندارند. البته محل تنظیم فشار در این کمربندها جایگذاری شده و حجم بسیار کمی هم اشغال می نمایند. طراحی این نوع از کمربندها به گونه ای است که در حجم کم طراحی شده منطقه وسیعی از بدن را شامل می شوند.

استحکام بسیار خوبی در ستون فقرات ایجاد نموده و نحوه باز و بسته کردن آنها نیز بسیار آسان است. برای کارهای سنگین مانند وزنه برداری و بلند کردن اجسام سنگین از این نوع کمربند طبی بهره می گیرند. اکثر پزشکان این نوع کمربند طبی را توصیه نموده و از آن حتی برای حمایت از عفونت های نخاعی با درجه پایین تر در ناحیه کمر نیز استفاده می کنند.

کمربند طبی جا اندازی دیسک کمر تلمبه دار (Decompression Back Belt)

این کمربندها مجهز به تلمبه ای هستند که با باد کردن کمربند بوسیله ی آن فشار از زوی ستون فقرات برداشته می شود. تکنولوژی بکار رفته در این نوع کمربند ها یاعث میشود فشار محوری یتون فقرات کم شده و جا اندازی دیسک اتفاق بیافتد. روش کار به این ترتیب  است که با لنگر انداختن از زیر قفسه سینه و فشار آن بسمت بالا و از طرف مقابل با فشار حلقه لگن به سمت پایین  فضای دیسک بین مهره ای را افزایش می دهد. این عمل به آرامی تنه را به صورت عمودی کشیده و فشار را از دیسک و عصب آسیب دیده دور می کند. فشار و سطح درد ، در ناحیه کمر ستون فقرات ، به طور قابل توجهی کاهش می یابد که می تواند به توانبخشی فرد کمک کند ضمن اینکه شرایط جا اندازی دیسک را فراهم میکند.

نقطه عطف کمربند طبی جا اندازی دیسک کمر نسبت به باقی کمربندها

با توجه به طراحی منحصر بفرد سبک بدلیل وجود هوا بین الیاف آن در عین حال که کمر درد را تا حدود زیادی کاهش می دهد بسیار کاربردی است و با پوشیدن آن به فعالیتهای روزمره براحتی خواهید پرداخت. میتوانید رانندگی کنید، ورزش کنید و برای مدت طولانی بایستید؛ از آنجا که این کمریند راه حل دیسک کمر است و جا اندازی دیسک کمر را فراهم میکند، کارهایی که قبل آن بشدت برای شما رنج آور بوده است برای شما لذت بخش خواهد شد.

کلینیک تخصصی فوق تخصصی ارتوپدی دکتر میر ضمن برخورداری از متخصصین بنام مرکز اورتوز و پروتوز را بجهت رفاه حال بیماران فراهم اورده است تا در کنار تشخیص درمان و مراقبت را از همان کلینیک آغاز کنید. بهترین کمربندهای طبی بخصوص کمربند طبی جا اندازی دیسک کمر را از کلینیک دکتر میر بخواهید. تماس با کلینیک دکتر میر

نتایج یک  نظرسنجی از بین بیماران مبتلا به دیسک کمر بین سالهای 2003 تا 2014 در مورد کمربند طبی جا اندازی دیسک

 • 65 درصد بیماران یک ساعت پس از پوشیدن این کمربند از درد خلاصی یافتند.
 • 61 درصد بیماران دوام کمربند جا اندازی دیسک را فوق الهاده و 21 درصد آن را بیسار خوب اعلام کردند.
 • 68 درصد بیماران این نوع کمربند جا اندازی دیسک کمر را بسیار برتر از سایر کمربندهای طبی یافتند و 14 درصد کارایی انرا بهتر اعلام کردند.
 • 75 درصد بیماران یه فعالیتهایی پرداختند که قبل از استفاده از این کمربند های جا اندازی دیسک آن ها را متوقف کرده بودند. این فعالیتها شامل بیشتر رانندگی ، تمرینات ورزشی ، بازی با کودکان ، نشستن پشت میز و کمتر دویدن بوده است.
 • و در نهایت 91 درصد از مصرف کنندگان استفاده از آنرا توصیه کرده اند.

مزایای کمربند طبی

مزایای استفاده از کمربند طبی بسته به هدف و عارضه ایست که این کمربند برای آن به کار گرفته می شود. اما تحقیقات نشان داده است که کمربند طبی برای درمان و بهبود شرایط زیر می تواند مفید و کارآمد باشد.

ایجاد محدودیت حرکات

اگر به کمر شما آسیب رسیده باشد، کمربند طبی با محدود کردن حرکات آن ستون فقرات شما را در یک وضعیت استوار نگه داشته و باعث بهبودی آسیب وارد شده می شود. نکته دیگر استفاده از کمربند طبی در این مواقع عدم گسترش آسیب می باشد.

اصلاح ناهنجاری

در صورتی که به دلیل مشکلات مادرزادی و ژنتیکی و یا عوارض ناشی از بعد از عمل جراحی دچار ناهنجاری هایی در ناحیه کمر شده باشید، کمربند طبی می تواند ستون فقرات شما را در شرایط ایده آل نگه دارد.

تثبیت عضلات کمر و ناحیه پشت

به دلایل مختلفی مانند بد نشستن و یا داشتن شغل نامناسب ممکن است عضلات کمر و پشت در فرم خوبی قرار نداشته باشند که بستن کمربند طبی می تواند باعث راحتی شما شود و انجام فعالیتها را برای شما راحتتر کند.

کمربند طبی حا اندازی دیسک کمر از ستون فقرات حمایت میکند

بلند کردن اجسام سنگین و قرار گرفتن طولانی مدت در یک وضعیت نامناسب ممکن است به مرور فشار را روی کمر و ستون فقرات شما بیشتر نموده و باعث تغییر شکل و یا از دست رفتن قدرت ستون فقرات شود. در این شرایط کمربند طبی به عنوان یک ساپورت و کمک کننده با نیرویی که وارد می نماید، ستون فقرات شما را حمایت خواهد کرد. استفاده همزمان از کمربند طبی در کنار ورزش علاوه بر تاثیرگذاری بیشتر برخی از معایب آن را نیز حذف خواهد کرد مثلا با استفاده صحیح از کمربندهای طبی تلمبه ای جا اندازی دیسک کمر احتمال از بین رفتن دیسک کمر شما بسیار بالاست .

احساس راحتی

استفاده از کمربند طبی در حین کار و فعالیت های روزانه می تواند احساس راحتی برای شما ایجاد نماید. و فعالیتهایی که قادر به انجام آن نبودید به دلیل اثر توانبخشی کمربندها برای شما مقدور خواهد شد.

تسکین دهنده درد

کمربند طبی در انواع گرمایشی و ماساژ دهنده نیز تولید می شوند که این نوع می تواند باعث کاهش استرس و تسکین دردهای عضلانی در ناحیه کمر شوند. انواع عادی آن نیز تسکین دهنده درد کمر خواهند بود.

سالم نگه داشتن فرم بدن با پوشیدن کمربند طبی

پوشیدن کمربند طبی در حین فعالیت های روزانه مانع از تغییر فرم ناسالم کمر و عضلات شما در این نواحی می شود. از این رو حتی اگر کمردرد نداشته باشید نیز می توانید از این خاصیت کمربند طبی به نفع خود استفاده نمایید.

کاهش دامنه حرکات چرخشی و پیچشی

چرخش ها و پیچش های ناگهانی یکی از اصلی ترین موارد ایجاد کننده درد کمر و ایجاد ناراحتی در این ناحیه می باشند. استفاده از کمربند طبی این حرکات را تا حد زیادی کنترل نموده و مانع از بروز این چنین آسیب هایی در کمر شما می شود.

جلوگیری از فشار بیش از حد

رفتارهای نامناسب بدنی در دوران کودکی و نوجوانی منجر به تغییر فرم و ایجاد فشار زیاد روی کمر و ستون فقرات می شوند. استفاده از کمربند طبی این فشارها را از ستون فقرات شما دور می نماید.

افزایش اثربخشی داروها

یکی دیگر از مزیت های خوب کمربند های طبی افزایش تأثیرپذیری بدن از داروهای ضد التهابی و ضد عفونتی است. داروهای تجویز شده برای درد کمر با استفاده از کمربندهای جا اندازی دیسک تأثیر بیشتر و سریعتری می گذارند.

معایب کمربند طبی

هیچ چیز بی عیب و نقصی وجود ندارد. استفاده از کمربند طبی نیز در کنار مزیت هایی که برای کاربران دارا می باشد، معایبی نیز با خود به همراه دارد که موارد زیر از معمول ترین آنها می باشند.

ضایعات پوستی (Skin Lesions) و ایجاد زخم روی کمر

اندازه نامناسب و یا فرم طراحی نامناسب بعضی کمربند های طبی غیر استاندارد می تواند باعث ایجاد ضایعات پوستی در افراد شود. همچنین استفاده طولانی مدت از این کمربندهای طبی می تواند باعث ایجاد زخم روی قسمت کمر شود.

آتروفی عضلانی (Muscle Atrophy) در صورت استفاده ناصحیح از کمربند طبی

استفاده طولانی مدت از این تجهیزات پزشکی ممکن است باعث افتادگی ماهیچه ها و آتروفی عضلانی شود و ستون فقرات را نیز در معرض آسیب قرار دهد. این بیشتر در مورد کمربند طبی غیر فانکشنال که دائماً بر روی کمر بسته شده صدق میکند.

تضعیف ماهیچه ها

با پوشیدن طولانی مدت کمربند طبی برخی از ماهیچه های بدن دیگر فعالیتی نداشته و به مرور بسیار ضعیف می شوند. علاوه بر این استفاده از کمربند طبی به هیچ وجه جایگزینی برای ورزش نبوده و ترک ورزش تضعیف ماهیچه ها را تشدید خواهد کرد.

انتقال بار به سایر عضلات

استفاده از کمربند طبی باعث انتقال برخی بارهای وارده به اعضای دیگر می شود که در برخی مواقع خطرناک بوده و باعث آسیب رسیدن به این عضلات خواهد شد. حتما از بهترین ارتوپد در مورد میزان استفاده و نحوه استفاده صحیح از این کمربندها سؤال کنید.

اختلالات دستگاه گوارشی

استفاده مداوم از کمربند طبی باعث فشرده شدن عضلات شکم و ایجاد برخی مشکلات گوارشی در آنها می شود.

افزایش فشار خون

با فشرده سازی ماهیچه ها رگ ها تنگ تر شده و فشار خون در بدن افزایش می باشد. نتیجه این افزایش  فشار خون افزایش ضربان قلب نیز خواهد بود.

احساس امنیت کاذب

تجربه نشان داده است که افراد پس از پوشیدن کمربند طبی بسیار بی پرواتر و ریسک پذیرتر می شوند و تمایل به بلند کردن وزنه های سنگین تر دارند. این بزرگترین خطر استفاده از کمریند طبی است و ممکن است باعث ایجاد صدمات سنگینی در ستون فقرات شود. به خاطر داشته باشید که پوشیدن این کمربندها باعث افزایش قدرت فرد نشده و ظرفیت بدن افزایش نمی یابد. در بسیاری از موارد دیده شده که کارگرانی که از این کمربند استفاده می نمایند، با اعتماد به نفس بالاتر اقدام به برداشتن اجسام سنگین نموده و به بدن خود آسیب می رسانند.

ایجاد احساس ناراحتی

هرچند این عارضه خیلی شایع نیست اما در برخی مواقع مشاهده شده است که استفاده از کمربند طبی باعث ناراحتی افراد شده و حال خوبی به آنها نمی دهد.

وابستگی به استفاده از کمریند طبی معمولی در مقابل عدم ایجاد وابستگی به کمربند طبی جا اندازی دیسک کمر

استفاده طولانی مدت و حتی بدون دلیل از کمربند طبی باعث وابستگی افراد به این تجهیزات پزشکی می شود. این فرایند مانع از انجام فعالیت های مشابه در زمان نبود کمربند شده و به نوعی یک وابستگی کاذب در این افراد به وجود می آورد. در مقایسه ، کمریندهای طبی فانکشنال مثل کمربند طبی جا اندازی دیسک کمر بدلیل استفاده کوتاه مدت در طول روز این وابستگی را در فرد ایجاد نمیکند.

تشدید بیماری

استفاده نادرست و بی موقع و حتی بد بستن این کمربند ممکن است باعث تشدید شدن بیماری های مربوط به کمر مانند دیسک کمر شود. لذا حتما نحوه استفاده ، میزان زمان مجاز استفاده و محل قرارگیری کمربند طبی را از دکتر ارتوپد خود بپرسید.

نکاتی که باید قبل از خرید کمربند طبی رعایت کنید.

در وهله اول شما باید بدانید که استفاده از یک کمربند طبی نامناسب علاوه بر اینکه مزایایی برای شما نخواهد داشت، بلکه تبدیل به یک عامل فشار برای افزایش درد و بدتر شدن وضعیت شما خواهد شد. از این نظر حتماً قبل از خرید آن دقت نمایید که نمونه مناسبی را تهیه کنید.

 • در قدم اول هدف از خرید کمربند طبی را مشخص نمایید. این کمربند برای ساپورت کمر است یا بالا نگه داشتن و یا حتی فشرده نمودن عضلات؟ بهتر است انتخاب کمربند طبی مورد نیازتان را به متخصصین بسپارید. زیرا هر کدام از این اهداف طراحی خاصی از کمربند طبی را دارا می باشند.
 • راحتی کمربند را بررسی کنید.
 • به درستی تمام قسمت های کمر شما ساپورت شود.
 • باعث تسکین درد شود.
 • تحریک کننده نباشد.
 • شامل موادی نباشد که برای شما ناراحتی پوستی ایجاد کند.

جمع بندی و نتیجه گیری

کمربند طبی یکی از تجهیزات کمک پزشکی است که اگر درست و به جای خود استفاده شده و در استفاده از آن افراط و تفریط را کنار بگذاریم، می تواند تأثیر مثبتی داشته باشد. اما استفاده از این وسیله نیاز به دقت زیادی دارد. کاربران اگر نیاز به استفاده از این وسیله داشته باشند باید از قبل از یک متخصص و راهنما نحوه استفاده صحیح آن را آموخته تا در هنگام استفاده با عوارض ناشی از آن درگیر نشوند.

بخش اورتوز و پروتز کلینیک تخصصی دکتر میر راهنمای شما در انتخاب کمربند طبی متناسب با ناراحتی شما و همچنین نحوه استفاده و میزان استفاده مجاز شما از این ابزار مفید پزشکی خواهد بود. تماس با کلینیک دکتر میر

دیدگاهتان را بنویسید