کلینیک تخصصی دکتر میرپا
کلینیک تخصصی
دکتر میرپـا
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.
تصویر نوزاد که پاهایش در دست یک بزرگسال است

صافی کف پا در کودکان

حالت عادی کف پای افراد دارای قوسهای استانداردی است که باعث می شود نیروهای وارد بر بدن از طرف زمین کاهش پیدا کند. در افرادی که دارای کف پای صاف هستند این قوسهای استاندارد وجود ندارند. اگر قوس طبیعی پا نباشد منجر به عوارضی از جمله اعمال نیروی زیاد ازطرف زمین به بدن شخص می شود. این به نوبه خود باعث ایجاد مشکلاتی در دیگر مفاصل بدن مانند لگن و زانو خواهد شد. همچنین می تواند ناتوانی و ضعیف شدن پا در نگه داشتن تعادل و یا درد مفصل و درد عضلانی را به همراه داشته باشد. اما درمورد صافی کف پا در کودکان وضعیت کمی متفاوت است.آمار صافی کف پا در کودکان در سنین مختلف متفاوت است. بیشتر نوزادان دارای کف پای صاف هستند. قوس کف پای آنها ممکن است تا 7 سالگی نمایان نشود. به طوریکه در حالت ایستاده کف پای کودک صاف به نظر می رسد و زمانی که پایش را بلند میکند قوس پا نمایان می شود.

تصویر نقاشی پای کودک طبیعی و صافی کف پا در کودکان

تعریف و درک عمیق صافی کف پای کودکان

صافی کف پا به حالتی گفته می‌شود که در آن قوس طبیعی کف پا که معمولاً در زیر کف پا قرار دارد کمتر از حالت عادی است یا اصلاً وجود ندارد. این وضعیت می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد و برخی از کودکان از بدو تولد با این شرایط زندگی می‌کنند. در کودکان صافی کف پا در بسیاری از موارد به طور طبیعی و با رشد آن‌ها بهبود می‌یابد زیرا قوس‌های پا به تدریج توسعه می‌یابند. این عارضه معمولاً باعث درد یا ناراحتی نمی‌شود اما در برخی موارد می‌تواند بر روی راه رفتن یا دویدن کودک تأثیر بگذارد. تشخیص زودهنگام و مشاوره با یک متخصص می‌تواند به شناسایی بهترین راه‌های مراقبت و در صورت لزوم، اقدامات تصحیحی کمک کند.

دلایل ایجاد صافی کف پا می‌تواند شامل عوامل ژنتیکی، وزن بدن، ضعف عضلانی یا استفاده نادرست از کفش‌های نامناسب باشد. درک این که صافی کف پا بخشی از تنوع طبیعی رشد کودکان است و در بسیاری از موارد نیازی به درمان خاصی ندارد، می‌تواند برای والدین بسیار امید‌بخش باشد. با این حال آگاهی از نشانه‌ها و علائمی که ممکن است نیاز به بررسی بیشتر داشته باشد، اهمیت دارد تا اطمینان حاصل شود که کودکان در بهترین شرایط سلامتی خود رشد می‌کنند.

 

انواع کف پای صاف

کف پای صاف می تواند به دو صورت خشک و انعطاف پذیر تقسیم شود. کف پای صاف خشک آن است که بیمار چه پایش بر روی زمین باشد چه نباشد قوس دیده نمی شود. در حالت انعطاف پذیر با برداشتن پا از زمین قوس مشخص می شود.

همانطور که گفته شد کف پای صاف در نوزادان شایع است و بیماری محسوب نمی شود. این عارضه می تواند با درد همراه باشد یا نباشد. یکی از راههای ساده برای تشخیص صافی کف پا در کودکان این است که با پای خیس روی سطح صاف قرار بگیرد. چنانچه اثر کل کف پا دیده شود کودک دچار صافی کف پا است.

از آنجاکه کف پای صاف می تواند علل مختلفی داشته باشد، برای تشخیص پزشک کل بدن کودک را بررسی خواهد کرد. برای معالجه باید به یک جراح ارتوپدی و یا جراح اطفال حاذق است مراجعه کنید.

برای تشخیص قطعی کف پای صاف کودک عزیزتان با متخصصین ما در کلنیک تخصصی دکتر میرپا تماس بگیرید.

ازعلائم صافی کف پا در کودکان

 • درد در زانو و ساق پای کودک،
 • انحراف  پاشنه به سمت بیرون در حالت ایستاده،
 • مشکل در راه رفتن،
 • بد فرم شدن نامتقارن کفش،
 • خستگی در فعالیتهای روزانه و امتناع از فعالیتهای فیزیکی.

طبق مطالعاتی که اخیرا در این زمینه انجام شده شواهد محکمی برای نتیجه گیری قطعی و مشترکی در مورد درمان وجود ندارد. در صورت وجود درد و اختلال عملکرد پا نیاز به پیگیری است.

درمان کف پای صاف کودکان

روشهای درمانی غیر جراحی

 • استفاده از کفشهای مناسب
 • کاهش فعالیت فیزیکی
 • اجتناب از فعالیتهایی که نیاز به پرش دارد
 • تمرینات کششی مربوطه توسط پزشک متخصص تجویز می شود.
 •  

روش درمانی جراحی

گاهی در موارد نادری نیز ممکن است برای اصلاح آن نیاز به جراحی باشد. انتخاب نوع جراحی به نوع و شدت صافی کف پا در کودکان و عامل بروز آن بستگی دارد. امروزه یکی از روشها استفاده از پیچهای قابل جذب سیلندری شکلی در مفصل پا است. این عمل در مدت حدود 20 دقیقه انجام می شود. با این وجود بعد از آن حدود چهار الی شش هفته باید پا در گچ بماند. این روش مناسب کودکان 7 الی 13 سال است. عمل جراحی معمولاً به صورت مرحله ای انجام می شود. ابتدا یک پا اصلاح می شود. پس از چند ماه بهبودی، عمل جراحی بر روی پای دوم صورت می گیرد.

برای درمان قطعی کف پای صاف کودک عزیزتان با متخصصین ما در کلنیک تخصصی دکتر میرپا تماس بگیرید.

شما میتوانید برای اطلاع از تازه های درمان و علایم کف پای کودکان و همینطور ارتباط مستقیم با پزشکان مجموعه بر روی آیکون اینستاگرام سمت چپ همین صفحه کلیک کرده و وارد صفحه ما شوید.

صافی کف پا تا چه سنی قابل درمان است؟

صاف بودن کف پا در کودکان می‌تواند در هر سنی مورد توجه و درمان قرار گیرد اما اغلب پیش از نوجوانی زمانی که پاها هنوز در حال رشد و توسعه هستند، فرصت‌های بیشتری برای اصلاح وجود دارد. درمان می‌تواند شامل تمرینات تقویتی، استفاده از کفی‌های ارتوپدی و در موارد خاص جراحی باشد. توجه به این وضعیت در ابتدای زندگی می‌تواند به جلوگیری از مشکلات احتمالی در آینده کمک کند و شانس بهبودی را افزایش دهد.

عواملی مؤثر در ایجاد صافی کف پا در کودکان

تصور بر این است که کفش عامل ایجاد این عارضه در پای کودک است. در صورتیکه تحقیقات این فرض را رد می کند. چرا که نتایج تحقیق انجام شده نشان می دهد کف پای کودکانی که از کفش استفاده نکردند دارای قوسهای صافتری نسبت به دیگر کودکان که کفش پوشیده اند، هستند. عوامل زیر عوامل شناخته شده در ایجاد این عارضه هستند.:

 • زیادی عضلات، ضعف عضلات و خشک بودن عضلات ساق پا
 • نرمی بیش از حد مفاصل
 • بیماریهای مادرزادی مانند تالوس عمودی، سندرم مارفان
 • فلج اطفال
 • فلج مغزی
 • اختلالات ارثی موثر بر سیستم عصبی

درک عوامل تأثیرگذار بر هزینه جراحی صافی کف پا

هزینه‌های جراحی برای درمان این اختلال به عوامل متعددی از جمله دستمزد جراح، هزینه‌های بیمارستان یا مرکز جراحی، هزینه‌های بیهوشی، مشاوره‌های پیش از جراحی، تصویربرداری‌های تشخیصی و هزینه‌های مراقبت‌های پس از عمل شامل دارو و فیزیوتراپی بستگی دارد. پوشش بیمه سلامت نیز نقش کلیدی در تعیین میزان هزینه‌ای که بیماران و خانواده‌های آن‌ها باید پرداخت کنند ایفا می‌کند. برخی از بیمه‌ها ممکن است تمام یا بخشی از این هزینه‌ها را پوشش دهند، بنابراین مشورت با ارائه‌دهنده بیمه برای درک دقیق پوشش و میزان مشارکت مالی ضروری است. بهترین رویکرد برای کسب اطلاعات دقیق از هزینه‌های احتمالی، دریافت نقل قول‌های متعدد از جراحان مختلف و بررسی گزینه‌های مالی موجود است تا خانواده‌ها بتوانند تصمیمی آگاهانه برای بهبود سلامت و رفاه فرزندشان اتخاذ کنند.

برای درمان کف پای صاف به چه دکتری باید مراجعه کرد؟

زمانیکه لازم است به دلیل صافی کف پا در کودکان خود به متخصص مراجعه کنید. برای درمان و تشخیص با پزشکان متخصص ما در کلنیک تخصصی فوق تخصصی دکتر میر پا تماس بگیرید.

 • صافی در سن چهار سالگی
 • درد در پا، زانو و کمر
 • نگرانی از وضعیت پای کودک
 • داشتن سابقه صافی کف پا در خانواده
 • صاف بودن کف یکی از پاها
 • مشاهده خستگی هنگام فعالیتهای ورزشی

سؤالاتی که باید از پزشک خود بپرسید:

  • علت احتمالی درد پا فرزندم چیست؟
  • آیا صافی کف پا در کودکانباعث بروز مشکلات درازمدت هم خواهد شد؟
  • بهترین گزینه درمانی برای فرزند من چیست؟
  • آیا ورزش برای فرزندم خطری ندارد؟ چه نوع ورزشی باید انجام دهم؟
  • آیا موردی هست که خود بتوانم برای تسکین درد پای فرزندم انجام دهم؟

 

صافی کف پا در کودکان

 

 

 

  توصیه هایی برای جلوگیری و درمان صافی کف پا در کودکان

  انجام تمرینات کششی:

  در حالیکه یک پایتان جلوی دیگری قرار دارد به یک دیوار تکیه دهید. پای عقب را صاف نگه دارید و پاشنه خود را به کف فشار دهید. زانوی پای جلوی خود را خم کنید. 15 تا 30 ثانیه در این وضعیت بمانید. هر دو پاشنه را روی زمین صاف نگه دارید. انگشتان پای عقب خود را به سمت پاشنه پای جلوی خود بکشید. این کشش را سه مرتبه روی هر پا انجام دهید

  برای تمرینات بیشتر کلیک کنید

    • کفش مناسب با کفی انعطاف پذیر انتخاب کنید. از کفش های لغزنده، پشت باز، پاشنه بلند، خیلی کوچک و خیلی بزرگ و کفشهایی که انحنا و شکستگی ناگهانی دارد خودداری کنید.
    • کودکتان را تشویق کنید در مکانهایی که ایمن و مناسب است پابرهنه راه برود. این کار به رشد عضلات، رباط ها،  تاندون ها و رشد قوس کمک می کند.
    • آنها را تشویق کنید بر روی  انواع مختلف سطوح مثل تپه، شن و ماسه، مسیر پیاده روی و دیگر سطوح راه برود.
  کودکی که بر روی مت مخصوص اصلاح صافی کف پا در کودکان راه میرود

  سخن پایانی

  در پایان این مسیر که با هم پیمودیم امیدوارم اطلاعات ارائه شده در مورد صافی کف پا در کودکان علائم، علل و راهکارهای درمانی آن نه تنها به رفع نگرانی‌هایتان کمک کرده باشد بلکه شما را برای اتخاذ بهترین تصمیمات ممکن برای سلامت و رفاه فرزندتان آماده کرده باشد. توجه داشته باشید که کلید اصلی مدیریت مؤثر صافی کف پا در درک عمیق‌تر این شرایط و اقدام به موقع است. توصیه می‌شود اگر نشانه‌هایی از صافی کف پا در کودکتان مشاهده کردید یا سوالات بیشتری در این زمینه دارید بدون درنگ به متخصص ما مراجعه کنید. این اقدام نه تنها به شما اطمینان خاطر می‌دهد بلکه تضمین می‌کند که هر گونه اقدام درمانی لازم در اسرع وقت و با دقت و مهارت انجام شود. به یاد داشته باشید سلامت پای کودکتان پایه و اساس فعالیت‌های آینده‌اش است و مراقبت از آن بهترین هدیه‌ای است که می‌توانید به او بدهید.

   دیدگاهتان را بنویسید