کلینیک تخصصی دکتر میرپا
کلینیک تخصصی
دکتر میرپـا
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

درد پایین کمر و لگن

درد پایین کمر و لگن؛ در پی بیرون زدگی دیسک، عفونت کمر، سبک زندگی نامناسب

درد پایین کمر و لگن یکی از شایع‌ترین دردهایی است که این روزها بسیاری از افراد در سراسر جهان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. گاهی اوقات این درد به علت‌های ساده‌ای مانند سبک غلط زندگی، عدم تحرک و فعالیت‌های سنگین ورزشی به وجود می‌آید. در برخی از مواقع نیز علل جدی‌تری مانند دیسک کمر، عفونت لگن و بسیاری دیگر از بیماری‌ها باعث و بانی چنین دردی به شمار می‌روند. برای تشخیص به موقع و درمان درد کمر و لگن باید در هنگام مواجه شدن با این درد، در اولین فرصت به بهترین دکتر متخصص لگن در تهران مراجعه کنید. ما نیز در این مقاله، به پارامترهای مهمی که در زمینه درد کمر و لگن باید بدانید، اشاره خواهیم کرد.

 

درد پایین کمر و لگن

 

 

تجربه درد پایین کمر و لگن چگونه است؟

برخی از افراد ممکن است با درد انتهای کمر و لگن مواجه شوند، اما به منشاء اصلی آن پی نبرند. به سبب آن که کمر و لگن در نزدیکی همدیگر قرار گرفته‌اند، گاهی اوقات تشخیص آن که این درد از کمر به وجود می‌آید یا از لگن، کار بسیار سخت و دشواری است.
در این گونه مواقع، تنها یک پزشک حاذق و برجسته ارتوپد است که می‌تواند علت درد پایین کمر و لگن را تشخیص داده و راهکارهای درمانی لازم را برای آن ارائه دهد. برخی از مواقع که ریشه اصلی درد از کمر به وجود آمده است، بیمار ممکن است دردهایی را در همان قسمت کمر به صورت شدید یا خفیف احساس نماید.
اما درد لگن در قسمت‌های پایین شکم و باسن به وجود می آید و ممکن است در هنگام نشستن، برخاستن یا راه رفتن تشدید شود. حتی درد لگن به گونه‌ای است که شاید نتوان محل دقیق آن را تشخیص داد و در این گونه مواقع تنها یک متخصص ارتوپد است که می‌تواند محل و ریشه اصلی درد در لگن را پیدا کند.
به طور کلی افرادی که با درد انتهای کمر و لگن مواجه هستند، ممکن است نتوانند بدون خمیدگی و به حالت صاف بایستند. همچنین نشستن و راه رفتن نیز برای آن‌ها مشکل می‌شود.
علاوه بر درد در قسمت لگن و کمر، بیمار ممکن است علائم دیگری را نیز تجربه کند که از جمله آن‌ها می‌توان به بی حسی، ضعف عضلانی و سوزن سوزن شدن اندام‌ها اشاره نمود. تمامی این مشکلات با علائم خفیف، متوسط و شدید ظاهر می‌شوند و زندگی بیمار را از حالت تعادل طبیعی خارج می‌کنند. این دردها معمولاً در هنگام ایستادن، نشستن و یا حمل کردن بارهای سنگین بیشتر می‌شود؛ اما استراحت کردن، از شدت درد می‌کاهد.

اصلی ترین علت درد پایین کمر و لگن

گاهی اوقات دردهای سیستم اسکلتی و عضلانی بدن با همدیگر رخ می دهند و نمی‌توان به راحتی علت آن‌ها را تشخیص داد. در این گونه مواقع این سوال در ذهن افراد به وجود می‌آید که درد پایین کمر و لگن نشانه چیست؟ با ما همراه باشید تا برخی از اصلی‌ترین علل این درد را به شما عزیزان معرفی کنیم:

 • ♦ آسیب دیدن
  گاهی اوقات ممکن است لگن شما به هر علتی با آسیب مواجه شود؛ ممکن است شما بر روی نشیمنگاه خود به زمین بیفتد و یا در اثر بلند کردن اجسام سنگین آسیب ببینید. در این گونه مواقع ممکن است هنگام نشستن، بلند شدن، ایستادن و حتی راه رفتن درد انتهای کمر و لگن را احساس کنید.
 • ♦ فعالیت بیش از اندازه
  اگر شما در طول روز بیش از توان جسم خود کار کنید، ممکن است به صورت ناخواسته به لگن و کمر خود آسیب ببیند. به خصوص اگر کار شما به آن صورت است که مجبور هستید در طول روز ساعت‌های زیادی را در حالت نشسته به سر ببرید. اگر در این شرایط حرکات ورزشی آرام و ملایم در زندگی شما هیچ جایگاهی نداشته باشند، باید منتظر درد کمر و لگن خود باشید.
 • ♦ آرتروز
  گاهی اوقات مفاصلی که در قسمت ران وجود دارند، با بیماری آرتروز مواجه می‌شوند. در این گونه مواقع در قسمتی که محل برخورد استخوان لگن و استخوان ران است، ممکن است التهابی به وجود آید و به عنوان علت پادرد و لگن درد به شمار رود.
 • ♦ فرسایش مفصل ران
  گاهی اوقات به سبب عواملی مانند شکستگی، دررفتگی یا پیچ خوردگی ممکن است مفصل ران از جای خود خارج شده و با فرسایش مواجه شود. این بیماری که برخی از افراد آن را به نام استئوآرتریت نیز می‌شناسند، یکی از عوامل اصلی درد انتهای کمر و لگن به شمار می‌رود.
 • ♦ بیماری‌های دستگاه تناسلی زنان
  زمانی که برای دستگاه تناسلی خانم‌ها یک نوع بیماری به وجود آید، اثر خود را با درد لگن نمایان خواهد کرد. به عنوان مثال مشکلاتی مانند عفونت، کیست تخمدان، بیماری‌های التهابی لگن، اندومتریوز، گرفتگی عضلات رحم، تخمک گذاری و… تمامی مواردی هستند که می‌توان از آن‌ها به عنوان علت اصلی درد کمر و لگن نام برد.
 • ♦ مشکلات روده، کلیه و مثانه
  درد لگن همیشه به سبب بیماری‌ها و مشکلات لگن به وجود نمی‌آید؛ بلکه گاهی اوقات بیماری‌های دیگری سبب بروز درد در این قسمت می‌شوند. به عنوان مثال بیماری‌های روده مانند یبوست، التهاب روده، سرطان روده بزرگ، انسداد روده و… با علائمی مانند درد لگن ظاهر می‌شوند. علاوه بر این زمانی که مثانه یا کلیه به بیماری‌ها و عفونت‌هایی مانند عفونت ادراری، سنگ کلیه و… دچار شوند، ممکن است بیمار درد زیادی را در این قسمت از جسم خود احساس کند.

علاوه بر مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم، مشکلات دیگری مانند بورسیت مفصل ران، بورسیت تروکانتر، شکستگی استخوان لگن، پیچ خوردن مفصل ران، شکستگی قسمت بالایی استخوان ران، آسیب دیدگی دیسک‌ها، حاملگی خارج از رحم و… نیز از جمله علل اصلی درد کمر و لگن به شمار می‌روند.

رایج ترین علائم درد در پایین کمر و لگن

به سبب آن که کمردرد یکی از شایع‌ترین دردهایی است که این روزها بسیاری از افراد با آن مواجه هستند، بنابراین بیماران شناخت کاملی در مورد علائم آن دارند. اما بیماری‌های مربوط به لگن، به سبب آن که کمتر شناخته شده‌اند، بنابراین ممکن است علائم و نشانه‌های بروز آن‌ها نیز نادیده گرفته شود. این موضوع سبب می‌شود بیمار دیر به پزشک مراجعه نموده و درمان او سخت‌تر شود. در ادامه مطلب به شما خواهیم گفت که درد کمر و لگن با چه علائم و نشانه‌های دیگری ظاهر می‌شود:

 • ♦ درد لگن: زمانی که یکی از قسمت‌های لگن شما دچار التهاب یا هر نوع بیماری دیگری شود، شما اولین نشانه آن را با درد لگن احساس خواهید کرد. گاهی اوقات این درد علاوه بر لگن، در قسمت جلوی مفصل ران، باسن، کمر و حتی پاها نیز احساس می‌شود.
 • ♦ تیر کشیدن لگن: اگر مشکلات لگن به سبب شکستگی استخوان یا بیماری‌ اندام‌های لگنی مانند مثانه، کلیه، روده یا اندام‌های تناسلی به وجود آمده باشد، رگ‌های خونی که در اطراف این اندام‌ها قرار دارند بسته می‌وشند. در این گونه مواقع جریان خون به این قسمت‌ها کاهش پیدا کرده و بیمار احساس درد ناگهانی و تیر کشیدن لگن را دارد.
 • ♦ گرفتگی عضلات لگن: اگر هر نوع مشکل و بیماری در قسمت لگن شما به وجود آید، شما علائم آن را با گرفتگی عضلات لگن مشاهده خواهید نمود.
 • ♦ درد شکم: در بسیاری از مواقع، درد لگن با درد شکم همراه است؛ به سبب آن که خون و مایعات در قسمت شکم جمع شده و باعث ایجاد فشار بر روی لگن خواهند شد.
 • ♦ درد در هنگام راه رفتن: یکی دیگر از علائمی که به شما کمک می‌کند مشکلات لگن را تشخیص دهید این است که در هنگام راه رفتن یا حتی لمس شکم خود، درد فراوانی را در قسمت لگن و کمر خود احساس خواهید کرد.

 

بیشتر بخوانید:درد پایین کمر سمت راست

 

شیوه های متداول تشخیص درد پایین کمر و لگن

زمانی که شما به متخصص ارتوپد مراجعه نموده و از او می‌پرسید که درد پایین کمر و لگن نشانه چیست؟ با انجام آزمایشات و بررسی‌های دقیق به این سوال شما پاسخ خواهد داد. اولین کاری که پزشک متخصص انجام می‌دهد، معاینه بیمار و پرسیدن سوالات متعددی در مورد وضعیت جسمانی اوست. در ادامه مطلب برخی از سوالاتی که پزشک برای تشخیص علت پادرد و لگن درد از شما می‌پرسد را عنوان می‌کنیم:

 • ♦ درد لگن شما از چه زمانی آغاز شده است؟
 • ♦ آیا هنگامی که استراحت می‌کنید، درد شما تسکین پیدا می‌کند؟
 • ♦ آیا انجام فعالیت‌هایی مانند راه رفتن، ایستادن، ورزش کردن و… این درد را تشدید می‌کند؟
 • ♦ آیا به تازگی لگن شما دچار آسیب شده است؟
 • ♦ آیا در میان اعضای خانواده و نزدیکان شما، سابقه مشکلات مفصلی، آرتروز یا سایر بیماری‌های لگن وجود دارد؟

پس از پرسیدن این سوالات و انجام یک معاینه دقیق و کامل، پزشک ممکن است انجام آزمایش خون و عکسبرداری‌های دقیق را به شما پیشنهاد نماید. تمامی این موارد به او کمک می‌کنند تا اصلی‌ترین علت پادرد و لگن درد را پیدا کرده و درمان‌های لازم را برای آن در نظر گیرد.

رایج ترین شیوه های درمان درد پایین کمر و لگن

خوشبختانه این روزها علم پزشکی، روش‌های موثر و کاملی برای درمان درد ایجاد شده در پایین کمر و لگن برای ما به ارمغان آورده است. اگر شما عزیزان نیز تمایل دارید اطلاعاتی پیرامون این درمان‌ها به دست آورید، پس این قسمت از مقاله را از دست ندهید:

 • ♦ خود مراقبتی
  معمولاً اگر درد لگن شما چندان جدی و شدید نباشد، پزشک به شما استراحت، درمان‌های خانگی و همچنین خود مراقبتی را پیشنهاد خواهد نمود. به عنوان مثال شما دیگر از این به بعد نباید فعالیت‌های سنگین مانند بلند کردن بارهای سنگین، بالا رفتن از پله‌ها و حرکات سخت ورزشی را انجام دهید. همچنین می‌توانید برای حرکت و راه رفتن از وسایل کمک حرکتی نیز استفاده کنید.
 • ♦ مصرف دارو
  در مواقعی که پزشک مطمئن شود درد انتهای کمر و لگن شما به سبب بروز یک التهاب یا عفونت به وجود آمده است، داروهای موثری را برای شما تجویز خواهد نمود. به عنوان مثال قرص دیکلوفناک، ناپروکسن، ایبوپروفن، استامینوفن و سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، یکی از بهترین گزینه‌ها برای کاهش این درد به شما می‌رود. علاوه بر این برای درمان عفونت لگن یا عفونت مفاصلی که در اطراف آن قرار دارند، پزشک داروهای آنتی بیوتیکی را تجویز خواهد نمود.
 • ♦ فیزیوتراپی
  بدون شک یکی از بهترین درمان‌هایی که پزشک برای رفع درد لگن شما تجویز خواهد نمود، انجام تمرینات فیزیوتراپی می‌باشد. این تمرینات اگر به صورت مستمر و پیگیرانه انجام شوند، قدرت و انعطاف پذیری عضلات لگن را افزایش خواهد داد.
  یک متخصص فیزیوتراپیست، ممکن است با در نظر گرفتن روش‌های درمانی مانند ماساژ، اولتراسوند، گرما درمانی، سرما درمانی و… به بیمار خود برای کاهش التهاب لگن کمک فراوانی نماید. همچنین او تمرینات ساده و اصولی ورزشی را برای بیمار طراحی می‌کند که تاثیر بسزایی در تسکین و بهبودی بیماری‌های لگن دارد.
 • ♦ کار درمانی
  گاهی اوقات سبک زندگی برخی از ما انسان‌ها، به گونه‌ای است که در طول روز فشار بسیار زیادی بر روی لگن و کمر وارد می‌شود. به خصوص اگر کار و فعالیت ما به گونه‌ای باشد که ساعت‌ها در حالت نشسته به سر می‌بریم و هیچ نوع فعالیت ورزشی نداریم. در این گونه مواقع، یک کار درمانگر می‌توان به شما کمک کند تا فشاری که بر روی لگن و کمر شما وجود دارد را کاهش دهید. علاوه بر این، او به شما آموزش خواهد داد تا با انجام حرکات ساده، درد لگن خود را تسکین دهید.
 • ♦ تزریق دارو
  در برخی از مواقع متخصص شما برای آن که درد و التهاب لگن را کاهش دهد، اقدام به تزریق داروهای ضد التهاب استروئیدی به این قسمت می‌نماید. البته چنین تزریقاتی با بی حسی موضعی انجام می‌شوند و درد چندان زیادی ندارند.
 • ♦ جراحی
  برخی از دردهای لگن وجود دارند که نمی‌توان آن‌ها را با روش‌های ساده‌ای مانند مصرف دارو یا تمرینات فیزیوتراپی برطرف نمود. در این گونه مواقع، پزشک متخصص تشخیص می‌دهد که برای درمان درد کمر و لگن بیمار، باید اقدام به انجام عمل جراحی نمود. به خصوص این عمل در مواقعی انجام می‌شود که بیمار دچار شکستگی استخوان لگن شده است و یا عفئونت‌ها و تومورهایی در این قسمت وجود دارند که نمی‌توان با درمان‌های معمولی آن‌ها را برطرف نمود.

 

بیشتر بخوانید:در رفتگی لگن

 

معرفی شیوه هایی برای جلوگیری از ابتلا به درد پایین کمر و لگن

هر چند روش‌های موثری برای درمان درد پایین کمر و لگن وجود دارد، اما پزشکان همواره به پیشگیری تاکید بسیار زیادی می‌ورزند. شما می‌توانید با پیروی از روش‌های بسیار ساده‌ای، خود را از قرار گرفتن در معرض انواع مشکلات لگن در امان خواهید داشت؛ در ادامه مطلب به شما خواهیم گفت چگونه می‌توانید از قرار گرفتن در معرض درد انتهای کمر و لگن جلوگیری کنید:

 • ♦ در صورتی که به چاقی و اضافه وزن دچار هستید، سعی کنید با روش‌های اصولی و ورزش‌های ساده‌ای مانند پیاده روی، وزن خود را کاهش دهید. بدانید که وزن اضافه بدن، باعث فشار به عضلات لگن و کمر خواهد شد و درد فراوانی در این قسمت به وجود خواهد آورد.
 • ♦ همیشه تلاش خود را به کار ببرید تا از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید و مطمئن شوید که در برنامه غذایی خود به اندازه کافی از مواد غذایی حاوی کلسیم و ویتامین دی استفاده می‌کنید.
 • ♦ در طول روز حتماً سعی کنید ورزش‌های سبک که برای لگن شما مفید هستند را انجام دهید؛ از جمله این ورزش‌ها می‌توان به دوچرخه سواری آرام، پیاده روی و… اشاره نمود.
 • ♦ در صورتی که به صورت حرفه‌ای به ورزش مشغول هستند، حتماً قبل از انجام تمرینات ورزشی خود، به خوبی بدن خود را گرم کرده و حرکات کششی را انجام دهید.
 • ♦ زمانی که به پیاده روی یا خرید می‌روید، باید حتماً از کفش‌های استاندارد استفاده کنید. این کفش‌ها کمک می‌کنند تا عضلات لگن شما در هنگام پیاده روی، هیچ نوع درد و فشاری را تحمل نکنند.
 • ♦ برای آن که بتوانید قدرت و تعادل جسم و سیستم لگن خود را حفظ کنید، می‌توانید شروع به انجام ورزش‌هایی مانند یوگا و لگن نمایید.
 • ♦ هرگز در طول زندگی خود ورزش‌های غیر اصولی انجام نداده و از بلند کردن بارهای سنگین که از ظرفیت شما خارج است خودداری کنید.

سخن پایانی

مقاله‌ای که مطالعه کردید، تحقیقی جامع و مختصر بود در زمینه درد پایین کمر و لگن. ما با ارائه این مقاله تلاش کردیم شما را با علت‌ها، علائم و روش‌های درمان این مشکل آشنا کنیم. در پایان نیز برخی از روش‌های پیشگیرانه‌ایی که شما را از درد لگن در امان نگه می‌دارند را به شما عزیزان معرفی کردیم.
در پایان باید بگوییم هرگز دردهایی که در قسمت لگن شما به وجود می‌آیند را نادیده نگیرید؛ فراموش نکنید که لگن مسئول برقراری تعادل در جسم ماست و قدرت و توان جسم ما را در برابر بارهای سنگین و انواع حرکات ورزشی حفظ می‌کند. بنابراین با مشاهده هر نوع درد و مشکلی در ساختار آن، در اولین فرصت به یک متخصص ارتوپد مراجعه نموده و موضوع را با او در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید