کلینیک تخصصی دکتر میرپا
کلینیک تخصصی
دکتر میرپـا
Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

درد کمر و لگن سمت چپ

درد کمر و لگن سمت چپ، شامل دلایلی مانند عصب و عضلات، وجود تومور و عفونت

درد کمر و لگن سمت چپ علت هایی دارد که ممکن است به عصب و عضلات مربوط باشد، همچنین ممکن است به دلایل دیگری مانند وجود تومور و عفونت نیز مربوط باشد. بیماران می توانند برای تشخیص هر یک از این از این علل و عوامل به کلینیک های تخصصی کمر و لگن و یا بهترین دکتر متخصص لگن در تهران در این زمینه مراجعه نمایند. چراکه این علل بسیار متنوع بوده و نیاز به بررسی دقیق و تخصصی دارد. دردهای موجود در سمت چپ کمر و لگن، میتواند از حالت خفیف و مزمن شروع شود و به مرور شدی شود و یا اینکه به یکباره آن چنان حاد ظاهر شود که طاقت را از فرد بگیرد. ممکن است بیماران این دردها را در ابتدا چندان جدی نگیرند، تا زمانی که درد مشکلات جدی را به وجود آورد که باعث ایجاد عوارض دیگر شود.

 

درد کمر و لگن سمت چپ

 

علت درد کمر و لگن سمت چپ

درد کمر و لگن سمت چپ قطعاً علت خاصی می تواند داشته باشد. معمولاً یکی از علتهای شایعی که باید نام برد به تحریک اعصاب برمیگردد. بسیاری از افرادی که زود عصبی شده و مشکلات روحی و روانی را تجربه میکنند، با چنین دردهایی روبرو می شوند و این خود جای بحث بسیار فراوان دارد که در اینجا نمیتوان به این موضوع پرداخت؛ چراکه خارج از حوصله کاربر است.
عضلات اسکلتی و صاف زمانی که دچار گرفتگی میشوند هم معمولاً چنین دردی بروز پیدا می کند. ناگفته نماند که تنگ شدن کانال نخاع را هم باید جدی گرفت؛ چراکه این موضوع هم از جمله دلایل موجه برای چنین مشکلی به شمار می آید. آرتروز گردن را نادیده نگیرید که در کنار دیسک کمر همگی از جمله علتهای بروز درد کمر و لگن در قسمت چپ بدن به شمار می آیند.
برامدگی ناف که به آن فتق ناف هم می گویند را نباید فراموش کرد. اگر سراستخوان سیاه شود یا بیماری های روماتیسمی را جدی نگیرید هم قطعاً با دردهایی به این شکل روبرو خواهید شد. البته برخی معتقدند که سیاتیک هم میتواند علل بروز درد در قسمت چپ لگن و کمر به حساب آید.
معمولاً زمانی که درد حادی تجربه شود باید حاملگی خارج از رحم را در نظر گرفت یا التهاباتی که در لگن وجود دارد را هم می توان عللی برای ایجاد این درد معرفی کرد. کیست تخمدانی که پاره شود که با چنین دردی خود را به نمایش می گذارد. سعی کنید به عفونت دستگاه ادرار و آپاندیست هم در این شرایط مشکوک باشید. وارد آمدن ضربات و تصادفات، پارگی دیسک، آرتروز و نیز ایجاد صدمه به رباط و تاندون های موجود در این ناحیه از جمله عوامل به وجود آمدن آسیب و درد به شمار می آید. به همین دلیل، در ادامه قصد داریم به بررسی علل ایجاد درد لگن سمت چپ و کمر، روش های پیشگیری و درمان این چنین دردها بپردازیم.

درد بین کمر و لگن سمت چپ

علت درد کمر و لگن سمت چپ میتواند خبر دهنده دیسک کمر باشد. زمانی که مهره های بالا و پایین با فشار زیادی روبرو شوند، مشکلی مانند دیسک کمر به وجود می آید. بسیاری از افراد به خم شدن بیش از حد توجهی نشان نمی دهند یا با بلند کردن اجسام سنگین نمی دانند که چه ظلمی به ستون فقرات خود وارد می آورند و در کوتاه مدت با دردی در بین کمر و لگن سمت چپ خود روبرو می شوند که نشان دهنده دیسک کمر می تواند باشد.
معمولاً بیشتر این درد را افراد مسن تجربه می کنند؛ چرا که کانال نخاعی آن ها تنگ شده یا با سرخوردگی مهره های کمر روبرو می شوند، فیبرومیالژیا را هم نباید نادیده گرفت؛ زیرا علل اصلی برخی از دردهای بین کمر و لگن سمت چپ به این بیماری مربوط میشود و چه بسا کیفیت خواب را از بین می برد. توجه داشته باشید که ستون فقرات چنان چه با عفونت روبرو شوند هم با چنین دردی متأسفانه افراد مواجه می شوند.

سایر علت های مهم ایجاد درد کمر و لگن سمت چپ

از دیگر علل مهم ایجاد دردهای کمر و لگن در سمت چپ موارد زیر هستند:

 • ♦ کشیده شدن عضلات یا رگ به رگ شدن
  از دیگر علت هایی که ممکن است باعث ایجاد درد کمر و لگن سمت چپ شود آسیب هایی است که به واسطه کشیده شدن عضلات در این نواحی وارد میشود. معمولا این آسیب ها در هنگام وارد آمدن ضربات، افتادن از جایی، انجام فعالیت های نامناسب و شدید ایجاد می گردد. همچنین حرکات ناصحیح ورزشی نیز ممکن است باعث رگ به رگ شدن و کشیده شدن عضلات لگن و کمر شود. بنابراین برای پیشگیری از به وجود آمدن چنین عارضه ای می بایست از وارد آوردن فشار زیاد بر کمر و لگن و بلند کردن اجسام سنگین خودداری نمود.
 • ♦ آسیب های مربوط به ستون فقرات
  ستون فقرات از جمله قسمت های مهم بدن است که تا انتهای کمر ادامه دارد. بنابراین وجود هرگونه آسیب و بیماری در این ناحیه موجب ایجاد درد در کمر و لگن سمت چپ یا راست خواهد شد. مشکلاتی که مربوط به ستون فقرات میشود علل گوناگونی دارد. برخی از این مشکلات به آسیب های ژنتیکی مربوط می‌شود و برخی دیگر در طول زمان و یا در بروز برخی ضربه ها و بالا رفتن سن به وجود می آید.
 • ♦ وجود عفونت در استخوان های کمر و لگن
  به وجود آمدن هرگونه عفونت در نواحی کمر و لگن موجب ایجاد دردهای مزمن در این ناحیه خواهد شد. این عفونت ها در صورت عدم درمان، عوارض و عواقب بسیار خطرناکی را ممکن است به دنبال داشته باشد. بنابراین درمان به موقع آن ها بسیار اهمیت دارد همچنین وجود عفونت در دیگر قسمت های لگن مانند سیستم ادراری و تناسلی نیز باعث به وجود آمدن برخی از دردها در این نواحی خواهد شد.
 • ♦ وجود تومور در استخوان های کمر
  از دیگر دلایل به وجود آمدن درد لگن سمت چپ و کمر ، وجود تومور در استخوان های کمر و یا لگن می باشد. این تومورها ممکن است فشارهای زیادی را به نخاع وارد کرده و این دردها را به وجود آورد. تشخیص وجود چنین عارضه ای با استفاده از روش های پیشرفته پزشکی و در کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی کمر و لگن قابل انجام است.
 • ♦ وجود آسیب در در رگ سیاتیک
  عصب یا رگ سیاتیک بسیار طولانی بوده و از قسمت کمر تا انتهای پا ادامه دارد. وجود هرگونه آسیب و یا فشار وارد آمدن به این عصب باعث ایجاد درد در ناحیه کمر و لگن خواهد شد.
 • ♦ تنگی کانال نخاعی
  تنگی کانال نخاعی یکی دیگر از آسیب های مهم مربوط به مهره های کمر می باشد که در آن فضایی که بین مهره ها قرار دارد بنا به عواملی باریک شده و باعث فشار به رشته های عصبی و نخاع خواهد شد. بدین ترتیب فرد درد لگن سمت چپ و کمر یا دیگر قسمت هت را احساس خواهد نمود.
 • ♦ وجود مشکل در کلیه
  در برخی شرایط ممکن است درد لگن سمت چپ و کمر در بیماران مربوط به ایجاد مشکل در کلیه سمت چپ باشد. وجود عفونت ایا سنگ در کلیه باعث به وجود آمدن چنین دردهایی خواهد شد، این مشکل با آزمایش و سونوگرافی قابل تشخیص می باشد.

روش های درمانی برای درد کمر و لگن سمت چپ

همانگونه که قبلاً نیز گفته شد، درد کمر و لگن سمت چپ علل های مختلفی دارد و صد درصد می تواند روش های درمانی متفاوتی هم داشته باشد. به همین دلیل، ما در ادامه به بررسی مختصر ولی مفید این روش ها خواهیم پرداخت که عبارتنداز:

 • ♦ انجام ندادن فعالیت های تشدید کننده درد
  سعی کنید تا حد امکان سبک زندگی خود را مدیریت کنید و به انجام فعالیت هایی نپردازید که فشار زیادی روی ستون فقرات شما وارد می آورند. خم شدن های بی جا، بلند کردن اشیا و اجسام سنگین و مواردی به این شکل همگی باعث بروز درد در قسمت مهره ها شده و مشکلات زیادی را به وجود می آورند که درد لگن سمت چپ و کمر یکی از این مشکلات محسوب می شود و اگر با چنین دردی روبرو شوید بهتر است استراحت کردن را از یاد نبرید. البته استراحت بیشتر از 1 الی 2 روز هم خود باعث ضعیف شدن عضلات قسمت کم و لگن شده و به همین دلیل، باید به نحوه استراحت خود هم بسیار دقت کنید.
 • ♦ مصرف برخی دارو ها
  مصرف دارو را هم نباید از یاد برد. عمدتاً برای درمان درد لگن سمت چپ و کمر مصرف دارو هم توصیه می شود که در این میان، آسپیرین بهترین گزینه برای تسکین درد به شمار می آید. البته در صورتی که درد همراه با التهاب باشد، چه بسا آسپیرین پاسخگو نباشد. داروهایی مانند ضد التهاب غیر استروئیدی را هم نباید نادیده گرفت. به این دلیل که این داروها کاهش دهنده التهاب به شمار می آیند.
  در شرایطی که داروهای گفته شده، تأثیر چندانی نداشته باشند معمولاً پزشک از داروهای مسکن مخدر برای تسکیل درد استفاده می کند. در صورتی که این داروها در طولانی مدت عوارض دارند و باید تحت نظر پزشک مربوطه مصرف شوند و به خاطر داشته باشید که کاریسوپرودول به عنوان شل کننده عضلانی، متاکاربامول و دیازپام و شاید سیکلوبنزاپرین هم گزینه های موجهی به شمار می آیند. البته تنها اگر بیمار با اسپاسم عضلانی روبرو شوند، استفاده از داروهای شل کننده عضلات را پزشک توصیه می کند.
 • ♦ رعایت وضعیت مناسب بدن
  یکی دیگر از راه های درمان درد لگن سمت چپ و کمر در نظر گرفتن وضعیت استاندارد بدن است. معمولاً افراد باید تشکی را برای استراحت امتحان کننده که سختی آن بسیار زیاد یا بسیار کم نباشد. اگر جزء افرادی هستید که به پشت خوابیدن را ترجیح می دهید همیشه بالشتی را زیر زانوهای خود قرار دهید. افرادی هم که به پهلو خوابیدن را دوست دارند، بالشتی را برای زیر سر خود باید انتخاب کنند.
 • ♦ به کار بردن ماساژهای مناسب
  ماساژ دادن هم یکی دیگر از راهکارهای درمانی درد کمر و لگن سمت چپ به شمار می آید. البته ماساژ درمان بسیاری از بیماری ها است ولی برای درمان بیماری های مربوط به عضلات قطعاً معجزه می کند. ماساژ دادن یک نوع تسکین دهنده موقت است که باید گفت با یک برنامه ورزشی بهتر است که همراه شود.
 • ♦ استفاده از روشهای فیزیوتراپی
  فیزیوتراپی را برای درمان درد لگن سمت چپ و کمر بسیار کمک کننده خواهد بود. تخصصین فیزیوتراپی به خوبی می دانند که چگونه باید به تسکین درد شما کمک کنند. البته با 2 سا 3 جلسه فیزیوتراپی انتظار یک نتیجه رضایت بخش را نداشته باشد، چراکه باید ادامه داده و وضعیت بدنی خود را کنترل کنید.

درد لگن و کمر سمت چپ در زنان

به غیر از از عوامل یادشده در به وجود آمدن چنین دردی، علت های دیگری نیز وجود دارد که ممکن است در زنان رخ دهد. به عنوان مثال وجود کیست و دیگر ضایعات در تخمدان و رحم و نیز وجود عفونت در دستگاه تناسلی زنان از جمله عوامل به وجود آمدن درد لگن و کمر در یک یا دو سمت بدن خواهد شد.

روماتیسم و درد کمر و لگن سمت چپ چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

یکی از مهمترین عوارضی که بیماری روماتیسم ممکن است در کمر و لگن ایجاد نماید احساس درد می باشد. این درد ممکن است از پشت باسن تا کشاله ران نیز ادامه داشته باشد. در صورتی که بیماری روماتیسم پیشرفت کند غضروف های مفصلی لگن از بین رفته و ممکن است محدودیت های حرکتی نیز ایجاد نماید. در این شرایط ممکن است در راه رفتن بیمار تغییراتی مانند لنگ زدن به وجود آید. برای تشخیص بیماری روماتیسم معمولاً از شیوه هایی مانند معاینه توسط پزشک، انجام آزمایش خون و رادیوگرافی استفاده میشود.
همچنین برای درمان دردهای اولیه روماتیسمی معمولاً داروهایی مانند مسکن و داروهای ضد التهاب تجویز می گردد. در مراحل بعدی ممکن است پزشک داروهای غیر استروئیدی را به جهت کاهش علائم روماتیسم تجویز نماید. از آنجایی که این داروها هر یک ممکن است عوارض خاص خود را داشته باشد دوز مصرفی آنها بسیار اهمیت دارد. از دیگر داروهایی که برای جلوگیری از از تشدید بیماری روماتیسم استفاده می شود، داروهای اصلاح کننده برای کاهش تورم مفاصل و التهاب ناشی از آن بیماری میباشند.
علاوه بر داروها از درمان های تکمیلی دیگر مانند حرکات ورزشی و روشهای فیزیوتراپی و استفاده از وسایل کمک کننده مانند واکر و عصا نیز ممکن است بسته به شرایط بیمار استفاده شود. در صورتی که این روش ها کمک چندانی به بهبود بیمار نکند، ممکن است پزشک در شرایط خاص اقدام به عمل جراحی نماید. این در صورتی است که درد لگن به قدری شدید باشد که فرد را از انجام فعالیت های روزانه باز داشته ونیز بیمار دچار خراب شدن استخوان و مفاصل لگن شده باشد. که در این شرایط روش‌های جراحی مختلفی همانند تعویض مفصل ران و لگن به کار برده میشود.

پیشگیری از ایجاد درد در سمت چپ کمر و لگن

برای پیشگیری از بسیاری از بیماری ها به خصوص بیماری هایی که مربوط به درد عضلات و استخوان ها می شود همواره تغییر سبک زندگی پیشنهاد می شود. برای پیشگیری از درد لگن سمت چپ و کمر لازم است بدن در وضعیت مناسبی باشد، بنابراین باید این نکات را در نظر گرفت:

 • ♦ صحیح نشستن، خوابیدن و ایستادن قطعاً به بیمار کمک می کند که با چنین درد و رنج هایی روبرو نشود.
 • ♦ همچنین باید استرس و اضطراب را از خود دور کند تا کمتر با این نوع دردها روبرو شود.
 • ♦ انجام حرکات ورزشی مناسب نیز باعث تقویت عضلات و پیشگیری از برخی آسیب ها و بروز دردهای مزمن در ناحیه کمر و لگن خواهد شد.
 • ♦ همچنین پیشگیری از به وجود آمدن عارضه چاقی نیز در این موضوع کمک کننده می باشد.
 • ♦ بلند کردن اجسام سنگین و در صورت نیاز جابجایی آنها با روش های صحیح نیز از دیگر عوامل پیشگیرانه آسیب به عصب و عضلات می باشد.
 • ♦ از دیگر نکاتی که در این شرایط توصیه می‌شود، استفاده از کفش های مناسب و استاندارد می باشد.

سخن پایانی

در مورد علل، روش های پیشگیری و درمان درد کمر و لگن سمت چپ با شما صحبت کردیم. بهتر است بدانید که درد نشان دهنده وجود بیماری است و باید هر چه سریع تر به آن رسیدگی شوند که در غیر این صورت چه بسا، خسارت های جبران ناپذیری را وارد آورد. ایجاد درد در کمر و لگن در سمت چپ علل و عوامل گوناگونی دارد. تشخیص هر یک از این عوامل به کمک پزشک متخصص و انجام آزمایش و عکسبرداری قابل انجام است. باید توجه شود که قبل از پیشرفت هر گونه بیماری و با احساس دردهای اولیه بهتر است در اسرع وقت به پزشک متخصص و یا کلینیک های تخصصی مراجعه شود.

دیدگاهتان را بنویسید